Posty bez odpowiedzi |oraz Aktywne tematy Dzisiaj jest 2024-04-25, 12:29x



Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Sprzedaż mieszana, proporcja VAT - pytania do ustawień 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Sprzedaż mieszana, proporcja VAT - pytania do ustawień
Dobry wieczór wszystkim :)

Jak zwykle gdy pojawia się coś nowego w mojej firmie, to nie daje mi to spać odpowiednio wcześniej i staram się na sucho obmyślić strategię... Niestety tym razem będzie jeszcze bardziej na sucho, bo podręcznik użytkownika został w pracy, a za Chiny nie potrafię znaleźć odpowiedniego w internecie (wersja FiK 2012).

Temat dotyczy prowadzonej sprzedaży mieszanej, korekty VAT za rok 2015, ustalenia proporcji na rok 2016.

Z danych faktycznych :
Rejestry zakupu mam 3: ŚT, vat naliczony i VAT naliczony nie podlegający odliczeniu.
Wszystkie faktury zakupu wrzucone były na odpowiednie rejestry, ale jako typ A, jak stwierdzam po latach błędnie, bo odkąd zaczęła się sprzedaż mieszana, to powinny być jako C.

1. Widzę, że nie będę musiała ręcznie wyliczać proporcji, bo jest do tego raport. Jednak on nie działa poprawnie, bo nie mam znaczników rejestrów dodanych, a co za tym idzie raport bierze tylko sprzedaż opodatkowaną (23%) i wskazuje proporcję jako 100%. Czy dobrze rozumiem, że muszę tylko zdefiniować znacznik rejestru (np. bez prawa do odliczenia) i potem dodać go do wszystkich dokumentów sprzedaży zwolnionej i raport zadziała? Czy da się to zrobić jakoś hurtem? + Dlaczego musi być znacznik, a nie wystarczy wskazanie stawki zw w rejestrze dokumentu?

2. Wpisanie wyliczonej proporcji w ustawieniach stałych, w miejscu proporcji odliczenia VAT naliczonego spowoduje co? Bo chciałabym taki efekt, że program będzie liczył wg proporcji od 2016 roku, a poprzednie zostawił w spokoju.

3. Czy wpisanie ww. proporcji w ustawieniach spowoduje, że VAT - 7 będzie wyliczany poprawnie? Czy trzeba grzebać jeszcze w deklaracji?

4. Skąd fizycznie program bierze kwotę podatku naliczonego podlegającego proporcji? Z puli tych oznaczonych typem C?

5. W jaki sposób mam możliwości korekty odliczonego VAT naliczonego za rok 2015? Bo jeśli dobrze rozumiem ustawę to mam to zrobić z deklaracją za styczeń 2016. Ręcznie przez EDP w styczniu? Czy program sam jakoś ma możliwość korekty?

6. Jak będzie się miała proporcja do kup? Bo to, czego nie odliczę mogę dać w koszty. Obecnie na przykładzie faktury za paliwo robię tak, że rejestr dzielę na pół, pół idzie na VAT naliczony, a pół na naliczony niepodlegający. A dekret kwoty VAT rozbijam na konto VAT i konto kosztów. W przypadku proporcji domyślam się, że całość faktury będzie w rejestrze VAT naliczonego jako typ C i program tylko w tle będzie mi tą kwotę dzielił wg proporcji, a jak rozbiję dekret, to będzie wołał, że kwoty są niezgodne z rejestrem...

To tyle z moich rozkmin... Jakieś rady? Z góry dziękuję za wszelką pomoc...

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2016-01-20, 21:48
Wyświetl profil
Autor Wiadomość
 



Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Re: Sprzedaż mieszana, proporcja VAT - pytania do ustawień
Ta wiadomość była pomocna.(1)
Dobra, punkt 1 rozwiązałam... Jednak dalsze pytania póki co są jak najbardziej aktualne... :( Bardzo proszę osoby mądrzejsze o jakieś rady :) Oprócz takich, żeby przeczytać Podręcznik - właśnie czytam :D

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2016-01-21, 17:41
Wyświetl profil

Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Re: Sprzedaż mieszana, proporcja VAT - pytania do ustawień
Ta wiadomość była pomocna.(1)
Dobra, przewertowałam Podręcznik (prawie 400 stron :O) i doprecyzuję moje pytania:

2. i 3. Podejrzałam w formułach obliczania VAT-7, że program skądś sobie ściąga proporcję (wynik = GetProporcjaVat(Pole(5))), domyślam się, że właśnie z parametrów stałych, gdzie wpisuję swoją proporcję. Jak rozumiem deklaracja będzie zawsze korzystała z aktualnie wpisanej proporcji, czyli jak sobie wyliczyłam proporcję za 2015 rok, wpiszę ją i nie zmienię aż do wyliczenia faktycznej proporcji za rok 2016 to program będzie mi liczył zgodnie z tą za 2015?

4. W tych samych formułach obliczania deklaracji próbowałam coś zrozumieć, ale niestety mój mózg takich kodów nie ogarnia. Widzę, że w odpowiednich wierszach pojawia się albo A albo C, czyli obstawiam, że będzie ok, jak zakupy mieszane będą oznaczone jako C - stąd deklaracja weźmie kwotę do wyliczenia proporcji?

5. W tych samych formułach obliczania mogę w niebieskich pozycjach wpisać dane pomocnicze, więc teoretycznie widzę, że deklaracja może sama wyliczyć korektę, ale czy nie prościej mi będzie po prostu wpisać odpowiednią kwotę do EDP skoro mam ją już wyliczoną? Czy wprowadzone tu zmiany będą rzutować tylko na jedną, wybraną deklarację? Żeby mi potem przez cały rok nie wchodziła ta korekta :P

6. Tu dalej proszę o rady, nic na ten temat nie wykminiłam :(

Bardzo Was proszę o wsparcie!!! :)

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2016-01-22, 17:58
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 3 ] 
   Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Proporcja VAT w dekaracji VAT-7

w Programy Księgowe

Ludvines

3

5021

2011-06-10, 08:57

Ludvines Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Roczna korekta vat - proporcja w KPiR

w Programy Księgowe

Josephine

2

3087

2019-02-12, 07:54

Josephine Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Proporcja VAT - Symfonia Start 2.0 Mała Księgowość 2018

w Programy Księgowe

jo_annaj

3

4858

2018-02-01, 08:51

Josephine Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Symfonia Mała Księgowośc VAT odwrotne obciązenie a proporcja

w Techniczne

Creativetax

0

3553

2013-10-17, 13:07

Creativetax Wyświetl najnowszy post



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Support forum phpbb by phpBB Assistant